A határok, tér és idő eltűnésével hihetetlen mennyiségű alkotó munkásságával találkozhatunk, akik gyakran teljesen saját kezükbe veszik az irányítást, és a "do it yourself" (csináld magad) elv alapján már mindent maguk csinálnak. Gyakran egyszerre zenészek, fotósok, filmesek, maguk készítik a lemezt, a borítóját és a videókat az egyes dalokhoz, mindezt néhány eszköz segítségével, átugorva egy több lépést, mely a korai, fejletlenebb technika mellett lehetetlen volt. Ennek köszönhetően sokszor a szakirányú végzettség sem feltétlen szükséges a boldoguláshoz, vagy jelent nagyobb garanciát a sikerre azokkal szembe, akik a kreativitást, tehetséget és kitartó munkát ötvözve vannak jelen a piacon, kihasználva a digitális kor új elemeit és eszközeit.
A kérdés azonban adott: vajon fenntartható-e a minőség, vagy a szélsőséges mennyiségek miatt a naponta megjelenő újabb és újabb alkotók nem idéznek-e elő egy fokozatos hanyatlást, és irányítanak a felhígult, középszerű tömegkultúra irányába. A felsorolt témákat, és összességében a digitális forradalom hatását és következményeit a PressPausePlay kiváló új dokumentumfilmje boncolgatja, melyben producerek, újságírók, régi és új generációs zenészek is felszólalnak.
2011.11.25. 14:25
PressPausePlay
Címkék: zene zeneipar
2 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://kultip.blog.hu/api/trackback/id/tr373410966
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Balázs06 2011.11.27. 12:47:29
Nagyon köszi, hogy belinkelted ezt a videót! Megnéztem és nagyon tetszett. A kérdéseden kicsit elgondolkoztam és arra jutottam, hogy bár felhígul a tömegkultúra, viszont valahol ez is egyfajta versenyre készteti az amatőröket, hogy minél jobb minőséggel tudjanak előállni. Láttam már pár egészen meglepő profizmussal készített videó- és hanganyagot. Ha csak a zenénél maradok, hála annak, hogy viszonylag (de tényleg csak viszonylag) olcsóbban hozzá lehet jutni olyan termékekhez, melyek már az árukhoz képest nagyságrendekkel jobb minőséget kínálnak, adott esetben nem csak a tömegkultúra felhígulását eredményezheti, hanem a minőség növekedését is.
tamas.a 2011.12.02. 17:16:41
Egyetértek, és hát a sok lehetőségnek köszönhetően egy rakás olyan kapu kinyílt, amivel gyakorlatilag sokkal könnyebben lehet létrehozni, mint régen. Ettől függetlenül nem szabad elfelejteni, hogy ez nem váltja fel a belefektetett energiát, kitartást vagy tehetséget, és azért ez gyorsan meg is látszik a végterméken. És pontosan ahogy írod, minél több van, gyakran annál nehezebb kitűnni, és ez ösztönzőleg hathat. Ezeken a piacokon egyébként szerintem ez a felhígulás nem feltétlen annyira tragikus, mint sokan megélik, nem idéz elő akkora hanyatlást, vagy pocsék termékeket, pont az általad említett okok miatt.